Szelki i bieżnia wodna dla psów

W rehabilitacji naszych pacjentów wykorzystywana jest jedyna w Warszawie w pełni wyposażona i profesjonalna ruchoma bieżnia wodna PHYSIO-TECH.

Bieżni wodnej można używać zarówno do ćwiczeń i treningu w warunkach odciążenia zapewnianego przez środowisko wodne, do pływania (wykorzystanie przeciwprądu), do masażu leczniczego strumieniem wodnym. Dzięki ogromnemu zakresowi regulacji ćwiczyć mogą psy od ras miniaturowych do olbrzymich. I nierasowe. Zabiegi i ćwiczenia na bieżni wodnej wspomagają leczenie schorzeń ortopedycznych, neurologicznych, a w niektórych przypadkach stanowią metodę leczenia.

Zabieg hydroterapii stosuje się:

 • aby odciążyć stawy i kręgosłup,

 • aby zwiększyć ruchomość stawów,

 • aby umożliwić swobodne ćwiczenia wzmacniające mięśnie zwierząt z ograniczoną sprawnością ruchową,

 • aby przeciwdziałać zastojowi krwi, a tym samym zmniejszać obrzęki,

 • w celu rozluźnienia mięśni i zmniejszenia ich napięcia,

 • dla poprawy masy mięśniowej i wytrzymałości mięśni,

 • dla podniesienia wydolności układu sercowo–naczyniowego,

 • u zwierząt leżących, z niedowładami lub porażeniami,

 • po zabiegach ortopedycznych i neurologicznych,

 • przy zmianach zwyrodnieniowych,

 • aby wspomóc odchudzanie,

 • dla poprawy komfortu życia seniorów.

Jak działa bieżnia:

Przed ćwiczeniami na bieżni wodnej otwierana jest burta basenu terapeutycznego, po której, jak po trapie (wyłożonym specjalną antypoślizgową gumą) zwierzę wchodzi do basenu. Po zamknięciu burty bieżnia wypełniona zostaje ilością wody odpowiednią dla danego schorzenia i wielkości zwierzęcia. Następnie wprowadza się w ruch chodnik bieżni, najpierw powoli stopniowo zwiększając prędkość zgodnie z zaleceniami fizjoterapeuty.

Po zabiegu woda zostaje odpompowana z basenu terapeutycznego, a pacjent opuszcza bieżnię wodną przez otwartą burtę. Zwierzę jest wycierane ręcznikiem i w razie potrzeby suszone suszarką. Podczas treningu na bieżni opiekun zwierzęcia stoi przodem do niego, głaszcząc i zachęcając smakołykami do ruchu. Nad basenem terapeutycznym umieszczony jest pałąk z szelkami, stanowiącymi dodatkową pomoc dla zwierząt nie będących w stanie samodzielnie utrzymać pozycji stojącej. Woda w bieżni jest dwukrotnie filtrowana, przez całodobowo pracujące filtry: wewnętrzny i zewnętrzny z lampą UV. Odpompowanie wody z basenu terapeutycznego umożliwia wyjście zwierzęcia i jednocześnie powoduje przefiltrowanie wody.

Bieżnia wodna wykonana jest z najwyższej jakości stali nierdzewnej i tworzywa sztucznego, co umożliwia łatwe i dokładne czyszczenie zarówno basenu terapeutycznego, jak i zbiornika wody. Dzięki komputerowej rejestracji parametrów ćwiczeń możliwa jest dokładna analiza terapii i optymalizacja jej pod kątem uzyskania najlepszych efektów, a jej przebieg jest rejestrowany i stanowi cenne archiwum w karcie leczonego lub rehabilitowanego zwierzęcia. Rejestracja parametrów pozwala dobrać najwłaściwszy czas ćwiczeń i obciążenie.

Podobnie jak w rehabilitacji ludzkiej, w weterynarii zalecana jest zazwyczaj seria co najmniej 10 zabiegów. W każdym przypadku korzystne jest zgodne z zaleceniami lekarza łączenie wybranych dla danego pacjenta form terapii: masaży, kinezyterapii, laseroterapii, magnetoterapii, elektroterapii, terapii ultradźwiękowej.